• Pole8
 • Pole11
 • Pole4
 • Pole10
 • Pole2
 • Pole9
 • Pole6
 • Pole3
 • Pole1
 • Pole5
 • Pole4

Deszczowe Feldtage, Bernburg –Strenzfeld, 19-21 czerwca 2012r.

 

DLG Feldtage to jedne z najważniejszych i największych targów rolniczych w Niemczech. Feldtage odbywają się co dwa lata i zawsze w innym regionie Niemiec. W tym roku po raz pierwszy odbyły się na własnych polach DLG – Niemieckiego Towarzystwa Rolniczego,  w Bernburgu -Strenzfeld, niedaleko Magdeburga, położonego w Saksonii Anhalt.

Uczestnikami Feldtage były prawie wszystkie liczące się na rynku „uprawy roślin” firmy. Tutaj można było poznać aktualności, nowości i trendy rozwoju. Program Feldtage obejmował prezentację firm na stoiskach, seminaria i spotkania tematyczne oraz pokazy pracy maszyn. W tym roku w centrach tematycznych dominowała:

Energia z pola, Zrównoważona ochrona roślin, Zielona biotechnologia, Zmiany klimatyczne i ich skutki dla uprawy roślin, Rolnictwo precyzyjne, Wydajna uprawa ziemi.

Tematy aktualne i bardzo ważne nie tylko dla rolników.

Pokazy pracy maszyn odbywały się w 4 grupach tematycznych:

 • Opryskiwacz polowy jako element rolnictwa precyzyjnego w ochronie roślin
 • Automatyczne systemy jazdy i zarządzanie na uwrociach w tym przejazd opryskiwaczy po torze przeszkód.
 • Zróżnicowane dawkowanie przy nawożeniu rozsiewaczami nawozów mineralnych
 • Wysiew rzepaku

Tylko pierwszego dnia odbyły się przy ładnej pogodzie, potem przeprowadzane w wyjątkowo trudnych, deszczowych warunkach,  mimo to cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dominował sprzęt dostosowany wielkością do powierzchni gospodarstw tym regionie, które wynoszą od kilkuset do kilku tysięcy hektarów.

Prezentacja firm na stoiskach była trochę odmienna od tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni na polskich targach rolnych, gdzie rzadkością są pola doświadczalne. A gdy już występują to założone i prowadzone są przez organizatora. W Feltage firmy na swoim stoisku prezentują kolekcje odmian, własne technologie uprawy, skuteczność działania własnych środków ochrony roślin itp. Ponadto prześcigają się w atrakcyjności prezentacji przekazywanej informacji. Można było zobaczyć specjalnie prezentowane jednostki chorobowe nawet bardzo rzadkie np. głownie pylące i zwarte jęczmienia i pszenicy, sporysz itp. Bardzo dużo pracy wymagało przygotowanie prezentacji rozwoju systemu korzeniowego rzepaku ozimego w zmiennych warunkach glebowych i terminach siewu. Prezentacje w przeszklonych gablotach przedstawiały stan rozwoju w terminach dwutygodniowych.

Ciekawostka był prezentowany przez kilku hodowców groch ozimy. Wysiewany w czystym siewie lub np. razem z żytem ozimym jako źródło biomasy. Dużo uwagi poświecono też uprawie gleby. Jest to temat ważny szczególnie w tym rejonie, rejonie lessów magdeburskich gdzie występują niedobory wody a opady rozłożone są nierównomiernie. Dlatego dużo mówiono i prezentowano systemy uprawy uproszczonej. Firmy hodowlane prezentowały specjalne mieszanki roślin poplonowych o składzie dostosowanym do rodzaju gleby i roślin w płodozmianie. Zawierały one np. rośliny o systemie korzeniowym palowym, drenującym glebę, poprawiające strukturę, rośliny motylkowe wzbogacające w azot lub o specjalnym przeznaczeniu np. gorczyca mątwikobójcza. Proponowano tez wsiewki w kukurydzę, które pozostawione po zbiorze zapewniały zieloną szatę na okres zimy.

Duże koncerny chemiczne wybudowały na te trzy dni piętrowe pawilony. Na kilku stoiskach znajdowały się też napisy informujące, że obsługa stoisk mówi np. po polsku, i coraz częściej po rosyjsku.

Bardzo ważnym elementem targów jest konkurs technologii uprawy pszenicy ozimej oraz rzepaku ozimego. MODR Oddział Poświętne w Płońsku już po raz siódmy uczestniczy w tej rywalizacji jako jedyny przedstawiciel z Polski. W tym roku zaprezentowaliśmy w konkursie technologii uprawy pszenicy ozimej dwie odmiany: Jantarka i Banderola firmy Danko a w technologii uprawy rzepaku ozimego Artogę firmy Limagrain. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone po zbiorze roślin. Jest to doświadczenie ścisłe prowadzone według określonej metodyki. Środki ochrony roślin i nawozy dobierane są z wykazu udostępnionego wszystkim uczestnikom przez organizatora. Zebrany plon jest oceniany pod względem wydajności,  jakości i uzyskanej ceny sprzedaży. Z drugiej strony liczony są wszystkie koszty prowadzonej technologii. Ranking prowadzony jest głównie wg uzyskanej nadwyżki bezpośredniej, jak również uzyskanego plonu i jakości ziarna.

Udział w konkursie bierze udział 11 firm z 8 krajów: Niemiec, Szwecji, Francji, Danii, Szwajcarii, Czech, Rosji i Polski.

Prowadzenie naszych technologii odbywa się głównie „na odległość” co jest bardzo trudne i nieporównywalne do pozostałych uczestników którzy z reguły często wizytują poletka. Mimo wszystko nasze technologie zajmowały w poprzednich latach bardzo dobre pozycje od 3 do 8 miejsca na 13 technologii pod względem wysokości nadwyżki bezpośredniej a odmiana Zyta zajęła nawet pierwsze miejsce pod względem jakości.  Prowadzenie technologii odbywa się przez cały rok gospodarczy: zaczynamy od wyboru odmiany, potem wysyłamy zgłoszenie uczestnictwa. Wszystkie zalecenia od ilości wysiewu, poprzez ochronę łanu i nawożenie wysyłamy w postaci zleceń pisemnych przez cały okres wegetacji. Zwieńczeniem prac jest prezentacja technologii podczas FT na poletkach demonstracyjnych. Poletka z doświadczenia ścisłymi nie są udostępniane do zwiedzania.

W tym roku szczególnie dużo było rolników z Polski. Najczęściej przyjeżdżały grupy zorganizowane prawie ze wszystkich województw. Indywidualnie przyjeżdżali rolnicy głównie z województwa: zachodniopomorskiego, lubuskiego oraz wielkopolskiego. Odwiedzili nas też współpracujący z nami rolnicy z Mazowsza, dla których zorganizowaliśmy kilkudniowy wyjazd połączony ze zwiedzaniem gospodarstw. Z niecierpliwością czekamy na zbiory i wyniki doświadczeń, o których niezwłocznie Państwa poinformujemy.

Następne FT odbędą się w 2014 też w Bernburgu- Strenzfeld, ponieważ  DLG zakupiło w 2010 roku ok. 500 ha i na tym terenie utworzyło Międzynarodowe Centrum Uprawy Roślin (Internationales DLG-Pflanzenbauzentrum -IPZ.), gdzie będzie można zapoznać się z nowościami i trendami w produkcji roślinnej. Prowadzone są tutaj różnego rodzaju doświadczenia: m.in. planowane i realizowane przez DLG, prowadzone przez firmy hodowlane i przy współpracy z instytutami i uczelniami.  Tematyka doświadczeń dotyczy m.in. płodozmianu, uprawy roślin energetycznych, zarządzania substancjami odżywczymi, wpływu klimatu na rolnictwo, adaptacji do zmian klimatycznych, rolnictwa ekologicznego, prac hodowlanych, technologii uprawy  itp. Duży nacisk kładziony jest na praktyczny sprawdzian wiedzy naukowej, jej wdrożenie do praktyki rolniczej i pozyskiwanie nowych impulsów do badań dzięki wzajemnej współpracy profesjonalistów i praktyków. IPZ jest też miejscem organizacji różnych projektów demonstracyjnych, szkoleniowych i warsztatowych dla przedsiębiorców rolnych oraz miejscem testowania i pokazów sprzętu rolniczego.

Życzymy sąsiadom powodzenia i do zobaczenia na następnych Feldtage.

Ze strony MODR uczestnictwo w Feldtage przygotowali Janusz Sychowicz, Paweł Żmijewski i autorka relacji i zdjęć Ewa Strzeszewska.

Copyright © 2024 Pole Doświadczalne O/Poświętne w Płońsku.